Bolesne odciski na stopach – jak się ich pozbyć?
Bolesne odciski na stopach – jak się ich pozbyć? Spośród wielu różnych dolegliwości natury podologicznej przypadłością, która występuje bardzo często, a jednocześnie bywa nagminnie bagatelizowana, są wszelkiego typu odciski. Nagniotki, modzele i wirusowe kurzajki to niewielkie i na pozór niegroźnie wyglądające zmiany na stopach, które z czasem mogą jednak prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych i wielu uciążliwości w codziennym funkcjonowaniu. Dlaczego odciski pojawiają się na stopach i jak skutecznie się ich pozbyć?
Bolesne odciski – przyczyny powstawania
Istnieje co najmniej kilka rodzajów odcisków, różniących się między sobą najczęstszym miejscem występowania, jak również rozmiarem i strukturą. Niezależnie jednak od wszystkich tych cech łączy je główny powód ich powstawania, jakim jest nadmierne i długotrwałe tarcie lub ucisk. To właśnie one stanowią bezpośrednią przyczynę powstawania bolesnych odcisków na stopach – czy to na podeszwach, czy między palcami lub na samych palcach. Sam ucisk może natomiast być wywołany przez kilka różnych czynników.
Zapoznaj się z artykułem na https://kerpro.pl/jak-powstaja-odciski/
Przede wszystkim może to być długotrwałe noszenie za małego lub zbyt ciasnego obuwia, jak również chodzenie w skarpetach i butach słabej jakości, wykonanych z nieoddychających i nieprzyjemnych w dotyku materiałów. Do powstawania bolesnych odcisków przyczynić się może także nadwaga lub otyłość. Czynnikiem wpływającym na wystąpienie zmian są też wszelkiego rodzaju deformacje stóp i wady postawy, powodujące nierównomierny nacisk na stopy. Do pośrednich przyczyn występowania odcisków zaliczyć należy także szczególnie aktywny tryb życia, pracę fizyczną i stojącą oraz intensywne uprawianie sportu – wszystko to powoduje bowiem nadmierne obciążenie stóp, a w rezultacie także nacisk i tarcie.
Na powstawanie odcisków na stopie duży wpływ może mieć również nieodpowiednia i nieumiejętna pielęgnacja. Używanie twardych i inwazyjnych pumeksów oraz pilników, które naruszają naskórek, prowadzić może do jego nawarstwiania się i pogrubiania, a w rezultacie do pojawienia się bolesnych zmian.
Od tarcia do odcisku
Wiemy już, że bezpośrednią przyczyną powstawania odcisku jest nadmierny nacisk lub długotrwałe tarcie powierzchni skóry stóp. Nasuwa się jednak pytanie – jak przebiega ów proces, począwszy od tarcia, a kończąc na niepożądanym efekcie w postaci bolesnego odcisku? Otóż komórki naskórka odbierają tarcie i zbyt silny nacisk jako atak. Naturalnym więc tego następstwem jest uruchomienie przez organizm jego działań obronnych.
W przypadku naskórka jest to nadmierne namnażanie się komórek skóry, co skutkuje powstawaniem coraz to nowych jej warstw. To z kolei prowadzi do nawarstwiania się skóry, pogrubiania jej, a czasem także wysychania, twardnienia i rogowacenia. W ten sposób w miejscu tarcia powstają tak zwane hiperkeratozy, czyli mocne zgrubienia skóry, które z czasem przekształcić się mogą w odcisk.
W początkowym etapie jego rozwoju może on być mało widoczny i niezbyt uciążliwy. Już po stosunkowo niedługim czasie często wykształca korzeń, który – rozwijając się w głąb skóry – po dotarciu do zakończeń nerwowych wywołuje bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe.
Jak pozbyć się odcisku?
Pierwsza i najważniejsza odpowiedź na to pytanie brzmi – z pomocą doświadczonego specjalisty. Nigdy, w żadnym wypadku nie powinniśmy próbować usuwać odcisku samodzielnie, domowymi metodami. Może to nie tylko nie przynieść pożądanych rezultatów, ale także przyczynić się do pojawienia się efektów wręcz odwrotnych. Nieumiejętne ścieranie czy wycinanie odcisku może skończyć się zaognieniem problemu czy nawet pojawieniem się niebezpiecznego stanu zapalnego.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów, mogących świadczyć o formowaniu się odcisku na stopie, należy niezwłocznie umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym. Podolog, dzięki posiadanej wiedzy i nabytym umiejętnościom, jak również specjalistycznym narzędziom i akcesoriom, które znajdują się w jego gabinecie, jest w stanie w sposób w pełni bezpieczny i efektywny usunąć odcisk ze stopy pacjenta.
Proces rozpoczyna się od przygotowania zarówno pacjenta, jak i niezbędnych akcesoriów oraz preparatów. Specjalista przeprowadza także rozmowę z pacjentem, poznaje jego nawyki i tryb życia. Następnym krokiem jest właściwe usunięcie odcisku. Podolog może wykonać tę czynność przy pomocy specjalnego, sterylnego skalpela podologicznego lub frezarki wyposażonej w odpowiednią końcówkę, czyli frez. Najczęściej w leczeniu odcisków łączy się jednak dwa wspomniane akcesoria. Najpierw, wierzchnią warstwę zrogowaciałej skóry usuwa się przy pomocy skalpela, następnie pozostałości szlifuje frezarką.
W niektórych przypadkach konieczne może okazać się podzielenie terapii na kilka wizyt. W takim wypadku po pierwszej z nich podolog zakłada pacjentowi specjalne odciążenie, które pozwoli mu na w pełni swobodne i komfortowe funkcjonowanie aż do czasu następnej wizyty.